| | İletişim
Şu anda
0
kişi Satranç oynuyor!
HEMEN SATRANÇ OYNA!
Satranç Oyna Satranç Nedir? Satrançta Taşlar Nasıl Hareket Eder? Rok Nedir? Fil ve At Şah Mat Nedir? Oyunu Terkedince Ne Olur?
Satranç Oyna

SATRANÇ Oyna

Satranç'ın adresi Oyuncu Masa Oyunları! Online Satranç keyfi, uzman oyuncularla Satranç Oynamak İsteyenler Oyuncu.com'da buluşuyor!

Satranç Tarihi M.S. 3 ila 6. yüzyıllar arasındadır. Satranç oynamak zeka, sabır ve bilgi ister. Satranç masalarında rakibe saygı esastır. Oyunun amacı rakip şahı mat etmektir. Oyuncu Satranç size hem ustalarla hem yeni başlayanlarla oynama şansı verir. Canlı Online Satranç Oyunu Oyuncu.com'da sizi bekliyor. Hemen Satranç Oynamak için yukarıdaki sarı butona basmanız yeterli!


şu anda oyun oynayan8.781 kişi
OLESIYE-_-SEVMISDIM : OLESIYE-_- SEVDIM- SENI OLESIYE-_- SEVDIM- SENI OKEY SALONUMUZ ACİLMİSTİR OLESIYE-_- SEVDIM- SENI OLESIYE-_- SEVDIM- SENI _-   -    ___P-R-E-N-S___ : _P-R-E-N-S-E-S_..GECEYİ SANA YAZDIM-..GECEYİ SANA YAZDIM-..GECEYİ SANA YAZDIM-GECEYİ SANA YAZDIM-.GECEYİ SANA YAZDIM-.GECEYİ SANA YAZDIM..   -    _-_M-U-S-T-A-F-A_-_- : EKOLAYIN EN GÜZEL SALONUNA YANİ TÜRKKAHVESİ SALONUNA SİZ DEGERLİ DOSTLARİMİZİ DA BEKLERİZ BEN ORDAYİM COK GÜZEL BİR SALON TÜRKKAHVESİ   -    By_Kaplan : yelken3553 meldaaaaa ablam Doğum Gümün Kutlu olsun Nice Mutlu seneler dilerimmm...........II_SON_YAGMUR_DAMLASI_II    -    -SOLYANIMSIN : SUSKUNLUGUM ASALETIMDENDIR HER LAFA VERECEK CEVABIM VAR AMA BIR LAFA BAKRIM LAFMI DIYE BIRDE LAFI SOYLEYENE BAKARIM ADAMI DIYE ¨¨¨¨¨¨)))))))   -    -_berkutay_- : http://www.turkkahvesifm.com/ .....OKEY ve TAVLA SALONUMUZA TÜM DOSTLARIMIZI BEKLERİZ..`•.T`•.Ü`•.R`•.K`•.K`•.A`•.H`•.V`•.E`•.S`•.İ`•.   -    ___-__SAFIYE__-___ : Hayat beklentilerle doludur... Sizin beklentiniz kalite, saygı, sevgi ise adresiniz ****** TÜRKKAHVESİ**** hepinizi bekliyoruz.....   -    -___BEYAZ___- : -----TÜRKKAHVESİ -----TEK HEDEFİMİZ KALİTE.............DEMİRDEN KORKSAK TRENE BİNMEYİZ..............DEMİRDEN KORKSAK TRENE BİNMEYİZ........   -    _-_BuZ_-_KaLpLi : Anladım ki: İnsanlar; Susanı korkak. Görmezden geleni aptal. Affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar.    -    _-_BuZ_-_KaLpLi : ... Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar..! ***T*Ü*R*K*K*A*H*V*E*S*İ***   -    -_KaRDeLeN_- : '' yelken3553 '' melda ablamm ailenle sevdiklerinle nice senelere iyi ki doğdun iyi ki varsın doğum günün kutlu olsunn canımm....   
Salon Adı
Doluluk
Puan Limiti
Pat-oloji
6/150
0
Kasparov
1/150
0
Rok-Balans
1/150
0
Şah Matik
0/150
0
Paylaş
Satranç Nasıl Oynanır?
SATRANÇ NEDİR? Satranç, 8x8 64 kareden oluşan bir tahta üzerinde 32 adet taş ile 2 kişinin oynadığı bir strateji oyunudur. Her oyuncunun beyaz veya siyah olmak üzere 16 taşı bulunur. Bu taşlar 8 piyon, iki kale, iki fil, iki at ve birer adet şah ve vezirdir.
OYUNUN AMACI NEDİR? Her iki tarafın da amacı, rakip şahın kurallara uygun bir hamleyle yenmekten kurtulması mümkün olmayana dek rakip şaha saldırmaktır. Bunu başaran taraf rakibini 'Şah-Mat' yapmş? demektir ve oyunu kazanır. Mat olan taraf oyunu kaybeder.
HANGİ TAŞ, NASIL HAREKET EDER? Şah: Bulundu?u kareye komşu olan tüm karelere hareket edebilir. Yalnızca tek kare hareket edebilir. Bu nedenle hareket kabiliyetinin az oldu?unu söyeleyebiliriz. Vezir: Bulunduğu konuma dikey, yatay veya çapraz olarak bir taşın üzerinden geçmeden istediği kareye ilerleyebilir. Bu nedenle hareket kabiliyeti en fazla olan taştır. Kale: Dikey ve yatay düz bir hatta herhangi bir kareye ilerleyebilir. İlerleyebilmesi için önünde başka bir taş olmaması gerekir veya önüne çıkan taşı yiyebilir. Fil: Fil bulundu?u karenin çaprazlarında herhangi bir kareye gidebilir. İlerleyebilmesi için önünde başka bir taş olmaması gerekir veya önüne çıkan taşı yiyebilir. At: At yatay, dikey ya da çapraz yönde olmamak şartıyla bulunduğu kareye en yakın karelerden birine gidebilir. Yani L şeklinde hareket edebilir. Kalktığı ve gittiği kareler arasındaki taşlarla bir ilgisi yoktur. Piyon: Oyuna ilk başlandığında piyonlar iki kare ilerleyebilir. Diğer durumlarda ileri doğru sadece tek bir kare ilerleyebilirler. Ön çaprazlarında bulunan taşları alarak çapraz ilerlemeleri de mümkündür. Bulundukları sütunun en sonuna ulaştıklarında vezir, kale, fil veya at olarak istediği bir taş ile değişme hakkına sahiptirler. Buna piyon terfisi denir. Ayrıca ilk hareketinde 2 kare ilerleyen bir piyon, rakip başka bir piyon ile yanyana gelirse rakip piyon bu piyonu sanki bir kare hareket etmiş gibi yiyebilir. Bu duruma da geçerken alma denir. Geçerken alma sadece bir piyon iki kare çıkışı yaptığında gerçekleşebilir.
ROK NEDİR? Bu şahla aynı sırada bulunan aynı renkli kalenin ortak hareketidir. Bu iki taşın hareketi tek birhamle sayılır; şah bulunduğu kareden kaleye doğru iki kare ilerler ve ardından kale şahın üstünden atlayarak bir kare yanına(komşu kareye ) yerleşerek yapılır. Şah ya da ilgili kale daha önce oynamışsa rok yapmak mümkün değildir. Şahın durduğu, rok atarken geçeceği ve rok attığında gideceği kareler rakip taşlar tarafından tehdit ediliyorsa, ya da rok atılacak kale ile arasında herhangi bir taş varsa rok yapmak geçici olarak mümkün değildir.
ŞAH-MAT NEDİR? Oyun, rakibini kurallara uygun bir hamleyle mat yapan oyuncu tarafından kazanılır ve böylece oyun biter.
TERK DURUMUNDA NE OLUR? Rakibi oyunu terk eden oyuncu oyunu kazanır. Oyun derhal sona erer.