| | İletişim
87 ziyaretçiden ortalama 4 puan
Şu anda
26
kişi Satranç oynuyor!
Satranç Oyna Satranç Nedir? Satrançta Taşlar Nasıl Hareket Eder? Rok Nedir? Fil ve At Şah Mat Nedir? Oyunu Terkedince Ne Olur?
şu anda oyun oynayan10.069 kişi
Oyuncu.com : OYUNCU.COM ÜYELİKLERİ BAŞKA BİR SİTEYE AKTARILMAYACAKTIR. BU ŞEKİLDE BİLGİ VEREN KİŞİLERE İTİBAR ETMEYİNİZ, BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMAYINIZ.   
Salon Adı
Doluluk
Puan Limiti
Pat-oloji
26/100
0
Kasparov
0/100
0
Rok-Balans
0/100
0
Puan Tablosu
1 . bilo52bil 5.275
2 . fatihyaz 4.100
3 . 3.450
4 . galetto123 2.850
5 . sselar 2.450
6 . apinokyo 2.450
7 . yusibg 2.350
8 . me4ka 2.100
Şah Matik
0/100
0
Paylaş
Satranç Nasıl Oynanır?
SATRANÇ NEDİR? Satranç, 8x8 64 kareden oluşan bir tahta üzerinde 32 adet taş ile 2 kişinin oynadığı bir strateji oyunudur. Her oyuncunun beyaz veya siyah olmak üzere 16 taşı bulunur. Bu taşlar 8 piyon, iki kale, iki fil, iki at ve birer adet şah ve vezirdir.
OYUNUN AMACI NEDİR? Her iki tarafın da amacı, rakip şahın kurallara uygun bir hamleyle yenmekten kurtulması mümkün olmayana dek rakip şaha saldırmaktır. Bunu başaran taraf rakibini 'Şah-Mat' yapmş? demektir ve oyunu kazanır. Mat olan taraf oyunu kaybeder.
HANGİ TAŞ, NASIL HAREKET EDER? Şah: Bulundu?u kareye komşu olan tüm karelere hareket edebilir. Yalnızca tek kare hareket edebilir. Bu nedenle hareket kabiliyetinin az oldu?unu söyeleyebiliriz. Vezir: Bulunduğu konuma dikey, yatay veya çapraz olarak bir taşın üzerinden geçmeden istediği kareye ilerleyebilir. Bu nedenle hareket kabiliyeti en fazla olan taştır. Kale: Dikey ve yatay düz bir hatta herhangi bir kareye ilerleyebilir. İlerleyebilmesi için önünde başka bir taş olmaması gerekir veya önüne çıkan taşı yiyebilir. Fil: Fil bulundu?u karenin çaprazlarında herhangi bir kareye gidebilir. İlerleyebilmesi için önünde başka bir taş olmaması gerekir veya önüne çıkan taşı yiyebilir. At: At yatay, dikey ya da çapraz yönde olmamak şartıyla bulunduğu kareye en yakın karelerden birine gidebilir. Yani L şeklinde hareket edebilir. Kalktığı ve gittiği kareler arasındaki taşlarla bir ilgisi yoktur. Piyon: Oyuna ilk başlandığında piyonlar iki kare ilerleyebilir. Diğer durumlarda ileri doğru sadece tek bir kare ilerleyebilirler. Ön çaprazlarında bulunan taşları alarak çapraz ilerlemeleri de mümkündür. Bulundukları sütunun en sonuna ulaştıklarında vezir, kale, fil veya at olarak istediği bir taş ile değişme hakkına sahiptirler. Buna piyon terfisi denir. Ayrıca ilk hareketinde 2 kare ilerleyen bir piyon, rakip başka bir piyon ile yanyana gelirse rakip piyon bu piyonu sanki bir kare hareket etmiş gibi yiyebilir. Bu duruma da geçerken alma denir. Geçerken alma sadece bir piyon iki kare çıkışı yaptığında gerçekleşebilir.
ROK NEDİR? Bu şahla aynı sırada bulunan aynı renkli kalenin ortak hareketidir. Bu iki taşın hareketi tek birhamle sayılır; şah bulunduğu kareden kaleye doğru iki kare ilerler ve ardından kale şahın üstünden atlayarak bir kare yanına(komşu kareye ) yerleşerek yapılır. Şah ya da ilgili kale daha önce oynamışsa rok yapmak mümkün değildir. Şahın durduğu, rok atarken geçeceği ve rok attığında gideceği kareler rakip taşlar tarafından tehdit ediliyorsa, ya da rok atılacak kale ile arasında herhangi bir taş varsa rok yapmak geçici olarak mümkün değildir.
ŞAH-MAT NEDİR? Oyun, rakibini kurallara uygun bir hamleyle mat yapan oyuncu tarafından kazanılır ve böylece oyun biter.
TERK DURUMUNDA NE OLUR? Rakibi oyunu terk eden oyuncu oyunu kazanır. Oyun derhal sona erer.