| | İletişim

PC Donanımları Neden Bozulur?

PC Donanımları Neden Bozulur? 23 Temmuz Pazartesi 2012 Bilgisayarların çoğu zaman içinde sorun çıkartmaktadır. Profesyonel yardım için para ödemek istemiyorsanız, ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğinizi ve ne yapabileceğinizi bilmenizde fayda var. Bu yazımızda PC'nizin içinde bozulması en muhtemel bileşenleri sizlere sıralayacak ve böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğini sizlere anlatacağız.

İşletim sistemi

İşletim sistemi, tabi ki bir donanım değil, ancak bozulma ihtimali en yüksek sistem öğelerinden bir tanesi. Bunun en sık rastlanan nedenleri ise yanlış sürücüler ve zararlılar.

Güç kaynağı

Ucuz elektronik bileşenlere sahip olan güç kaynakları, bozulmaya en yatkın bilgisayar donanımlarından bir tanesi. Güç kaynağınızın ömrünü tamamladığını aşağıdaki belirtilerden anlayabilirsiniz:


- Sisteminizin açılmaması.
- Ani yeniden başlamalar ve kilitlenmeler.
- PC'nizdeki bazı bileşenlerin çalışmaması.
- Fanın durması nedeniyle PC'nizin aşırı ısınması.
- Kasanızın elektrik kaçağı yapması.
- Duman.

PC'nizin diğer parçalarına zarar gelmediyse, sadece yeni bir güç kaynağı satın alarak PC'nizi onarabilirsiniz.


Sabit disk

Sabit disklerde birçok hareketli parça bulunmaktadır. Disk içerisindeki tabakalar, dakikada binlerce kez dönerler. Okuma ve yazma kafası ise verileri okumak ve yazmak için durmadan hareket eder. Diskinize gelecek herhangi bir darbe, plakalar üzerinde üzerinde çizik oluşmasına ve diskinizin kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir.

Kritik sabit disk sorunlarında diskinizden sıradışı sesler gelebilir. Genel olarak sağlıklı olmayan bir sabit disk, ilk 2-3 ay içinde tamamen bozulacaktır. Bu süreyi geçtikten sonra sağlıklı bir sabit diske sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Fanlar

Hareketli parçalar zamanla aşınabilir ve gevşeyebilir. Fan sorunları genellikle bileşenlerin aşırı ısınması veya bilgisayarınızın içinden gelen yüksek bir ses ile kendini belli eder.

Sorunlu bir fanı onarmak için bilgisayarınızın kasasını açın ve hangi fanın dönmediğini veya sesin nereden geldiğini tam olarak belirleyin. Zamanla fan üzerinde biriken toz da fanın durmasına yol açabilir.

Anakart

Anakartlarda hareketli parçalar olmasa da, zaman içinde üzerinde bulunan kondansatörler, içlerindeki elektroliti akıtabiliyor (genellikle ucuz bileşenler kullanılması nedeniyle). Kondansatörleri değiştirmek kolay bir iş değildir ve başarı oranınız yüzde 100 değildir. Bu tür bir onarımı yapacak kadar lehim yeteneğinize güveniyorsanız, şansınızı deneyebilirsiniz. Aksi halde anakartı değiştirmeniz gerekiyor.

Bunların dışında bellekler, statik elektriğe maruz kaldıklarında hata yapabilirler. Bellek hatalarını algılamak zordur, çünkü bazı durumlarda örneğin bir ay içinde sadece birkaç kez sorun çıkarabilmektedirler.

Bu haberi
nasıl buldunuz?
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan
Yorum Yaz
Yorumlar Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İlgili Oyun Haberleri

Starbound`un Beta Sürümü Başladı!  Starbound`un Beta Sürümü Başladı!

Diablo 3`ün Ilk Ek Paketi!  Diablo 3`ün Ilk Ek Paketi!

Battleborn`un E3 Videosu  Battleborn`un E3 Videosu

Sniper Elite 3 İçin Yeni Bir Trailer!  Sniper Elite 3 İçin Yeni Bir Trailer!

Planetside 2`nin Traileri!  Planetside 2`nin Traileri!

 
En Çok Beğenilenler
Yeni Uzay Macerası: Empire Universe 3
Yeni Uzay Macerası: Empire Universe 3 Hemen Başla
Oyuncu.com bültenine üye ol, haberler mailine gelsin!
Paylaş