Genel Kurallar
Genel Yardım
Oyunlara Giriş
Oyun Ekranları
Oyuna Başlama
Oyuncular ve Fonksiyonlar
Sohbet ve Mesaj Merkezi
Ayarlar, İstatistikler
Oyuncu şikayet
Oyunlara Özel Yardım
Tavla
Okey
Batak
King
Satranç
Poker
Pis Yedili
Yanık
Sizden Gelen Sorular
Oyunlara Giriş ve Çıkış
Turnuva Yardımı
Turnuvalara Özel Yardım
Dikkatinize...
Oyun sunucularımızda her sabah saat 07.00 – 07.15 saatleri arasında yapılan güncellemeler nedeniyle, oyun salonları 15 dakika süreyle servis dışı kalmaktadır.
Bilgilerinize sunar, keyifli oyunlar dileriz.
Hemen King Oyna
Oyunlara Özel Yardım » King

OYUN KURALLARI
- King nasıl bir oyundur ?   
- Oyun kontratları (Şekilleri)
- Oyuna başlama
- Diğer Kurallar
NASIL OYNANIR ?
- Hemen Oyna
- Masaya oturmak
- Kontrat seçmek
- Yere kağıt atmak
- Ellere göre puan durumunu görmek
- Puanlama
OYUN KURALLARI


King nasıl bir oyundur?    [Başa Dön]
King standart 52'lik deste ile
oynanan 7 değişik oyunun birleşiminden oluşmuştur. Bu oyunlardan cezalı olanları Kupa almaz, Kız almaz, Erkek almaz, El almaz ve Rıfkı olarak adlandırılır. Geri kalan oyun biçimi ise Koz oyunlarıdır.
Oyunların tümü el alma üzerine dayalıdır. Oyunda kartların büyükten küçüğe doğru dizilişi şu şekildedir : As, Papaz, Kız, Vale, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.

Oyun kontratları (Şekilleri)    [Başa Dön]
Her yeni oyunda bir kontrat oyun şekli) seçilir. Her oyuncu toplamda 5 kez oyun şekli seçer. Bu oyunlardan 3’ü ceza ve 2’si de koz oyunu olmalıdır. Ceza ve koz oyunlarının belirli bir oynama sırası yoktur. Birinci el başladığında Karo 2 kimde ise o oyuncu o eldeki oyun şeklini seçme hakkını kazanır. Oyun seçme sırası saatin ters istikametinde devam eder.
Toplam 20 oyun oynanır. Her bir ceza kontratı ikişer defa ve koz kontratları da 8 defa oynanmış olur. 20 oyun sonunda oyuncular puanlarının büyüklüğüne göre sıralanır.

El almaz : Bu oyunda el almamak gerekir. Yere en büyük kağıdı atan o eli alır. Bu oyunda alınan her el -50 puandır. Bu oyunun toplam cezası -650 puandır.
Kupa Almaz : Bu oyunda kupa serisi kağıtları almamak gerekir. Oyun içerisinde kupa çıkmadan hiç kimse kupa atamaz. Eğer bir kimsenin elinde oyunda dönen kağıttan yoksa kupa atma zorunluluğu vardır. Bu oyunda alınan her kupa -30 puandır. Yani bu oyunun toplam cezası -390 puandır.
Kız Almaz : Bu oyunda kızları almamak gerekir. Elinde dönen kağıttan olmayan oyuncunun elinde kız varsa atmak zorundadır. Bu oyunda yenilen her kız -100 puandır. Yani bu oyunun toplam cezası -400 puandır.
Erkek Almaz :  Bu oyunda papaz ve valeleri almamak gerekir. Elinde dönen kağıttan olmayan oyuncu papaz ya da vale varsa atmak zorundadır. Alınan her erkek (Vale veya Papaz) 60 puan cezalıdır.
Soniki Almaz : Son iki turda dönen kağıtları almamak gerekir. Yani son iki elden önce dönen 11 el pek de önemli değildir. Bu oyunda son iki elden her biri -180 puandır ve oyunun toplam cezası  -360 dır.
Rıfkı Almaz : "Rıfkı" Kupa papazıdır. Bu oyunda kupa papazını almamak gereklidir. Rıfkı'yı alana 320 puan ceza verilir.
Kozlar : Cezasız tek oyun şeklidir. Alınan her el 50 puan kazandırır. Koz kontratı seçen oyuncu hangi renk(kupa, sinek vb) kartların koz olacağını da belirler.

Oyuna başlama    [Başa Dön]
Her oyunda oyunculara 13'er kart dağıtılır. Kontratı seçen oyuncu yere bir kart atarak başlar.Oynama sırası saat yönünün tersinde ilerler. Tüm oyuncular bir kart attığında, yere ilk atılan kart rengindeki en büyük kartı atan oyuncu yerdeki kartları almış olur. Bir önceki eli kazanmış olan oyuncunun attığı kartla yeni el başlar. 13 el sonunda puanlama hesaplanır ve yeni oyuna geçilir.

Diğer Kurallar    [Başa Dön]
Her oyuncu 5 defa kontrat seçme hakkına sahip olur bunlardan üçünde ceza ve ikisinde koz kontratı seçmelidir. Eğer oyun şekli koz değilse oyuncularda koz yoktur. Koz kontratı oynanıyorsa ve yerdeki ilk kart koz ise, ( ve sıra kendisinde olan oyuncunun elinde yerdekinden
büyük bir koz varsa) yerdeki en büyük kozu geçmek mecburidir. Bunun dışında yerdeki kartı geçmek zorunlu değildir. Kupa almaz veya Rıfkı almaz'da kupa çıkılmadan kupa çekilmez. Eğer sadece kupalar kalmışsa çekilebilir.
( Kupa çekmek : Bir elde ilk kartı atacak oyuncunun yere bir kupa atması)
( Kupa çıkmak : Yerdeki kartı takip edemeyen bir oyuncunun mecburen kupa atması )
Kupa almaz'da eğer çıkılan kağıttan yoksa mümkünse kupa satılması gerekir. Rıfkı almaz'da eğer çıkılan kağıttan yoksa mümkünse 'Rıfkı', 'Rıfkı'
yoksa (va mümkünse) kupa satılması gerekir. Kız almaz'da eğer çıkılan kağıttan yoksa mümkünse kız satılması gerekir. Erkek almaz'da eğer çıkılan
kağıttan yoksa mümkünse erkek satılması gerekir. Herhangi bir ceza oyununda bir oyuncu satabileceği bir ceza kartını elinde tutamaz. (Bir ya da daha fazla ceza kartı satabiliyorsa, bunlardan birini oynamalıdır.) Cezalı oyunlarda, tüm ceza kartları oynandığında eldeki kartların bitmesi beklenmeden yeni ele geçilir.

NASIL OYNANIR

Hemen oyna    [Başa Dön]
Herhangi bir salonda iken sistemin sizi otomatik olarak bir masaya oturtmasını istiyorsanız üst menüde bulunan hemen oyna butonunu kullanabilirsiniz. Sistem sizi oyuncu bekleyen bir masaya otomatik olarak yerleştirecektir.

Masaya oturmak    [Başa Dön]
Herhangi bir masaya oturmak için o masada bulunan boş sandalyelere tıklayabilirsiniz. Oturacağınız masa gönrülenecek ve tüm oyunlar masaya oturduktan sonra HAZIRIM butonu belirecektir.
Tüm oyuncular HAZIRIM butonuna bastıktan sonra taşlar dağıtılır ve oyuna başlanır.

Kontrat seçmek    [Başa Dön]
Ilk elde elinde karo 2 bulunan oyuncuya oyun şeklini belirlemesi için seçim ekranı açılır. Diğer ellerde sırası gelen oyuncuya bu ekran açılır ve oyuncular oynanmamış kontratlar arasından seçimlerini yaparlar.

Yere kağıt atmak    [Başa Dön]
Sıranız geldiğinde yere kağıt atmak için oyun kağıtlarını farenizin sol tuşu tıklamanız yeterlidir.

Ellere göre puan durumunu görmek    [Başa Dön]
Oyun penceresinin sağ köşesinde bulunan Puan sekmesinin üzerine fare ile geldiğizde detaylı puan dökümünü gösteren tablo görünecektir. Bu tabloda, kim hangi kontratları oynamış ve kaç puan almış, hangi kontratların oynanması gerekiyor bilgilerini bulabilirsiniz.

Puanlama
    [Başa Dön]
King oyununda 20 el oynanıp maç bittiği zaman artı puanda olanlar kazanmış kabul edilir. Kingde mutlaka en az bir kazanan ve kaybeden vardır. Puanlı oynanan bir maçta artı puan almış oyuncular en yüksek puandan en düşüğe göre birinci, ikinci ve üçüncü olarak sıralanır ve maç bitiminde aşağıdaki tabloda belirtilen şekilde puan alırlar. Maçı eksi puanla bitiren oyuncular hiç bir şekilde puan almaz. Bir oyunda artı puanla biten
oyuncuların sayısına göre ikinci ya da üçüncü olmayabilir.

Artı puanla bitenler kaç puan alır?
Birinci (En yüksek puanla biten)   100
İkinci (2. yüksek puanla biten)   80
Üçüncü (3. yüksek puanla biten)   70